• OMX Baltic1%300,07
  • OMX Riga0,00%867,99
  • OMX Tallinn0,19%1 964,94
  • OMX Vilnius0,88%1 174,87
  • S&P 5001,47%5 686,67
  • DOW 301,39%41 317,43
  • Nasdaq 1,51%17 977,73
  • FTSE 1001,17%8 596,35
  • Nikkei 2251,04%36 830,69
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%93,75
  • OMX Baltic1%300,07
  • OMX Riga0,00%867,99
  • OMX Tallinn0,19%1 964,94
  • OMX Vilnius0,88%1 174,87
  • S&P 5001,47%5 686,67
  • DOW 301,39%41 317,43
  • Nasdaq 1,51%17 977,73
  • FTSE 1001,17%8 596,35
  • Nikkei 2251,04%36 830,69
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%93,75
  • 04.03.15, 13:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Investor Toomase portfell rekordkõrgel

Veebruar oli investor Toomasele edukas, kuna portfellis oli ainult üks aktsia, mis näitas miinust ning portfell ise kerkis uue rekordkõrge tasemeni.
Investor Toomas
  • Investor Toomas
  • Foto: Anti Veermaa
Kuigi jaanuaris näitasid mitmed aktsiad portfellis langust, tegid need veebruaris eelmise kuu kaotused tasa. Suure üllatuse pakkusid aga ABB ja Apple, mille aktsiad rallisid üle 10 protsendi. Neist viimane puudutas veebruaris ka uue eluea kõrgeima taseme ära. Ainuke langeja portfellis oli Norra lõhetootja Leroy Seafood. Vaatamata sellele tõusis portfelli väärtus veebruari lõpus rekordkõrge 234 098,56 euroni.
Hea üllatuse pakkusid Apple ja ABB, mille aktsiad tõusid vastavalt 11,4 protsenti ja 13 protsenti. 23. veebruaril sulgus Apple'i aktsia 133 dollaril, mis on uus rekordkõrge tase. Ettevõtte turuväärtuse tõstis see 775 miljardi dollarini.
Viimasel ajal on Apple'i aktsia saanud palju positiivset vastukaja finantsmeedialt ja analüütikutelt. Näiteks kirjutas finantsväljaanne Barron's veebruaris, et kuigi Apple'i aktsia on rekordkõrge taseme lähedal, võib see sel aastal tõusta veel 25 protsenti. Aasta algusest on Apple'i aktsia tõusnud 17 protsenti. Investor Toomas on jätkuvalt seda meelt, et Apple'i aktsia võib tõusta 150 dollarini, kuid see ei pruugi juhtuda sel aastal.
ABB oodatust nõrgem kasum
Teise meeldiva üllatuse serveeris Šveitsi tööstusgigant ABB. Kuigi 5. veebruaril avalikustatud tulemustes teatas ABB alla ootuste kasumist ning hoiatas jätkuva ebakindluse eest, ei hakanud ettevõtte aktsia pärast seda kukkuma, vaid tõusis 7 protsenti.
Üks põhjuseid võib olla ka nafta hind, mis on viimastel nädalatel hakanud taaskord tõusma. Enda kvartaliaruandes teatas ABB, et oodatust nõrgem kasum oli tingitud nafta hinna langusest, kuna kliendid on madalamate nafta hindade juures nõus vähem kulutama. Aga nafta hinnad on hakanud tõusma ja see tähendab ka suuremat kasumit ABB-le. See on kajastunud ka ettevõtte aktsia hinnas.
ABB, mis teenib 99% oma tuludest väljaspool Šveitsi, on eriti haavatav valuutariskidele. Samas on üha rohkem analüütikuid läinud seda meelt, et Šveitsi frangi järsk tugevnemine teiste valuutade suhtes avaldab ABB tulemustele oodatust väiksemat mõju. Üle 50% tuludest teenib ABB dollarites, kuid ettevõttel on olemas valuutariski vähendamise lepinguid, mis aitavad kergendada frangi tugevnemise mõjusid.
Leroy pettis ootusi
Ainuke aktsia, mis veebruaris langes, oli Norra lõhetootja, kuna ettevõtte kasum valmistas analüütikutele pettumuse. Leroy ärikasum neljandas kvartalis oli 435 miljonit Norra krooni ehk 10 miljonit enam kui mullu samal perioodil, kuid jäi tublisti alla Reutersi analüütikute konsensusele, kes ootasid 463 miljoni krooni suurust ärikasumit. Nukraks tegi ka Leroy juhtkonna otsus maksta dividendi 12 Norra krooni aktsia kohta, samas kui analüütikud prognoosisid dividendiks 15,5 krooni.
Löögi alla on sattunud Leroy ka Venemaal, kuna lääneriikide sanktsioonidest räsitud Venemaa kehtestas Norra kalakasvatajatele impordikeelu. Samas on Leroy juhtkond aga teatanud, et otsib uusi turge ning sõltuvus Vene turust on järk-järgult vähenemas.
Praegune olukord on geopoliitiliste pingete tõttu olnud Leroyle kindlasti väljakutsuv, kuid investor Toomas ei kavatse sellest aktsiast veel loobuda.
Balti aktsiad tõusevad 
Investor Toomase portfellis olevad Olympic Entertainment Group ja Leedu rõivamüüja Apranga tegid eelmisel kuul üsnagi märkimisväärse tõusu. See aasta on Tallinna börsile olnud soodne aeg, kuna aasta algusest on see tõusnud 14 protsenti, olles sellega kolmest börsist parim.
Kuigi investor Toomas kaalus Olympicu aktsiate müüki jaanuaris, otsustas ta seda mitte teha, vaid hoida. Kui oleks jaanuaris müünud, oleks Toomas pidanud aktsiaid müüma alla selle hinna, mis praegu on. Eelmise nädala kommentaaris kirjutas investor Toomas, et OEG neljanda kvartali tulemused teda murelikuks ei tee ning aktsiat ta müüma ei torma.
Investor Toomasele on ette heidetud seda, et vaba raha hulk on liiga suur. Veebruari lõpus oli portfelli suhe selline, et vaba raha moodustas sellest 54 protsenti ja aktsiad 46 protsenti. Tõsi ta on, et vaba raha on palju, kuid õige pea võtab investor Toomas oma portfellist 10 protsenti ja hakkab tegema riskantsemaid tehinguid. Ühtlasi hakkab ta tegema kuus vähemalt ühe tehingu.

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele